חידוש דרכון מיידי בשדה התעופה - המדריך המלא והמקיף (מעודכן 2023)

אתם טסים לחו"ל בימים הקרובים, ומגלים לרוע המזל מאוחר מידי, כי הדרכון שלכם לא בתוקף.
אתם יודעים כי חידוש קבוע של הדרכון הוא תהליך שדורש הגעה ללשכת רשות האוכלוסייה וההגירה, מסירת הדרכון, וקבלתו מחודש בדואר בתוך פרק זמן שאינו קצר מעשרה ימי עבודה, ואין לכם את הזמן הנדרש על מנת לבצע את ההליך כולו ולקוות שהדרכון החדש יגיע אליכם בזמן.

החדשות הטובות הן, שתוכלו אפילו ארבע שעות לפני מועד ההמראה של המטוס שלכם, לבצע חידוש דרכון בלשכת הרשות הממוקמת בשדה התעופה. החדשות הפחות טובות הן, שמדובר בחידוש זמני שתקף לשנה אחת ואינו מחליף את הליך החידוש הקבוע של הדרכון שתצטרכו לבצע בנוסף כשתחזרו, ושעלות חידוש הדרכון בשדה התעופה גבוהה משמעותית ביחס לחידוש דרכון בלשכות משרד הפנים. כל הפרטים על חידוש דרכון בשדה התעופה – לפניכם.

דירוג מאמר
5/5

מה תוקף הדרכון שלכם?

יש מדינות, כמו אנגליה למשל, שדורשות דרכון בתוקף עד יום היציאה מהמדינה (על פי כרטיס הטיסה שלכם חזרה ארצה). יש מדינות (כמו רומניה ועוד מדינות במזרח אירופה) הדורשות דרכון בתוקף לשלושה חודשים  ויש כאלה המחייבות דרכון בתוקף למשך שישה חודשים מיום הכניסה לארץ. אם אינכם בטוחים כי תוקף הדרכון מספק לטיסה מתוכננת – חשוב שתפעלו על מנת להאריך את תוקף הדרכון שלכם לפני שתצאו מהארץ. האפשרויות לחידוש דרכון בדחיפות בארץ נחלקות לשתיים – חידוש דרכון כשברשותכם יותר מ – 48 שעות עד לטיסה המתוכננת, וחידוש במקום של הדרכון שיאפשר לצאת מהארץ באופן מיידי, המבוצע בשדה התעופה בלבד.

חידוש דרכון מיידי כשאין לכם את הזמן לחכות שיגיע בדואר

ההליך השגרתי של חידוש דרכון כרוך בהגעה לאחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה. על מנת לחדש את הדרכון, תידרשו לשלם אגרה (אם תבצעו את תשלום האגרה באתר האינטרנט עלות החידוש תעמוד על 155 ₪ בחודשי החורף ו – 250 ₪ בחודשי הקיץ), להגיע אל הלשכה הנבחרת, להשאיר בידיהם את הדרכון ולקבל אותו בחזרה בדואר בתוך כעשרה ימי עבודה. במקרים של טיסה קרובה, תצטרכו לפעול לטובת חידוש מיידי של הדרכון – פרוצדורה שניתן לבצע בחלק מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה בארץ בעלות גבוהה יותר או בשדה התעופה כשנותרו יומיים או פחות לטיסה המתוכננת.

חשוב לדעת, כי חידוש מיידי של הדרכון שלכם הינו חידוש זמני התקף לשנה אחת, וכי חידוש כזה אינו מחליף את החידוש הרגיל של הדרכון, אותו תצטרכו לבצע כשתחזרו מהטיול שלכם. ביחד עם זאת, טוב לדעת שאם הטיסה קרובה, הימים עמוסים ואין באפשרותכם לבצע חידוש רגיל ולהמתין לדרכון על העיכובים האפשריים של רשות הדואר והפתעות שחשוב לקחת בחשבון – יש דרכים נוספות, שיאפשרו לכם לטוס אפילו אם הדרכון שלכם אינו בתוקף והטיסה היום או מחר.

יש לכם יותר מיומיים? תוכלו לחדש דרכון באחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה

אם עליכן לחדש דרכון או להנפיק דרכון זמני, ויש לכם חלון זמנים של מעל 48 שעות לטובת העניין, תוכלו לחדש את הדרכון בחלק מלשכות הרשות הפרוסות בארץ, בעלות מופחתת: 405 ₪ לבוגרים ו – 210 ₪ לקטינים בני 18 או פחות. פירוט סניפי הלשכות המאפשרות חידוש זמני של הדרכון מפורסם באתר רשות האוכלוסין וההגירה, חשוב לשים לב לשעות הפעילות בכל אחד מהסניפים. אם ניתן לבצע חידוש דרכון שאינו זמני – העדיפו לקחת את הזמן ולחדש את הדרכון באופן קבוע, ותחסכו ביקור נוסף בלשכה לטובת הארכה קבועה של תוקף הדרכון שלכם כשתחזרו מחו"ל.

הטיסה בעוד יומיים? חדשו דרכון בשדה התעופה - נתב"ג

סניף רשות האוכלוסין וההגירה בנתב"ג מאפשר חידוש דרכונים במקום, למגיעים עם כרטיס טיסה בתאריך של עוד 48 שעות או פחות. חידוש הדרכון מבוצע מיידית, ויש להגיע עם הדרכון הקיים, תעודת זהות, שתי תמונות פספורט באיכות טובה (אם אין ברשותכם תמונות כאלה, תמצאו עמדה לצילום תמונות פספורט ממול הסניף בשדה התעופה), וכמובן עם כרטיס הטיסה. החידוש לדרכון המופק בשדה התעופה הינו חידוש זמני והוא תקף לשנה אחת בלבד, יש לחדש את הדרכון בלשכות משרד הפנים עם החזרה לארץ.

הסניף ממוקם בטרמינל 3, בקומה השנייה, ושעות הפעילות שלו נרחבות: בימים א' – ה' הסניף פועל 24 שעות, ביום ו' ניתן השירות עד לשעה 14:00 ובמוצ"ש החל מהשעה 21:00.

עלות השירות: 815 ₪ לבוגר ו – 405 ₪ לקטינים בני 18 ומטה.

קחו בחשבון שהליך החידוש של הדרכון עשוי לארוך זמן. מומלץ להגיע לשדה התעופה טרם הטיסה לחידוש הדרכון. אם הגעתם ליום הטיסה ואין לכם דרכון בתוקף – הגיעו לשדה התעופה מצויידים בדי זמן (לפחות ארבע שעות) על מנת לאפשר לעצמכם שעתיים – שלוש של חידוש הדרכון ולאחר מכן הגעה לטרמינל הרלוונטי ותחילת תהליך העלייה למטוס, כמצוין על גבי כרטיס הטיסה שלכם (בדרך כלל מומלץ להתחיל בתהליך העלייה למטוס שלוש שעות לפני שעת ההמראה).

פרוצדורות נוספות שדורשות חידוש דרכון מיידי או בכלל

תידרשו להציג דרכון בתוקף לא רק לפני טיסה. למשל, בתהליך ההנפקה של ויזה לארה"ב או ויזה לאוסטרליה יש להציג דרכון בתוקף של לפחות שישה חודשים. במקרים כאלה, לא תוכלו להשתמש בשירותי החירום של סניף שדה התעופה לחידוש זמני של הדרכון המאפשר חידוש זמני של הדרכון בהצגת כרטיסי טיסה בלבד. יש לפעול לחידוש קבוע של הדרכון באחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה טרם ההגעה לסניפי השגרירות (או, במקרה של ויזה לאוסטרליה, צילום בצבע של הדרכון וצירוף הצילום למסמכי הבקשה) להצגת דרכון בתוקף מספק.

אם הוצאתם ויזה לארה"ב שהיא תקפה אולם תוקף הדרכון פג, כדאי לדעת כי ניתן להיכנס לארה"ב תוך שימוש בשני הדרכונים – דרכון חדש בעל תוקף מספק, והדרכון הישן שתוקפו פג והוא מכיל ויזה תקפה לארה"ב.