חידוש דרכון - איך עושים את זה?

איך מחדשים דרכון אירופאי?

דרכון הינו מסמך רשמי בין לאומי המשמש לזיהוי בעליו בדומה לתעודת זהות, רק שדרכון הוא מסמך מזהה שתקף מסביב לעולם. כל מדינה מפיקה דרכון עבור אזרחיה, כך – אזרחי ישראל יכולים להוציא דרכון ישראלי, מי שיש לו אזרחות פורטוגלית יכול להוציא דרכון פורטוגלי, וכן הלאה (בדרך כלל אזרחויות לא מבטלות זו את זו, כלומר, מי שיש לו אזרחות ישראלית יכול להיות גם בעל אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי במקביל).

בניגוד לתעודת הזהות, מסמך ללא תוקף שאין סיבה לחדש אלא כאשר חל שינוי בפרטים האישיים – דרכון הינו מסמך בעל תוקף משתנה למספר שנים (בדרך כלל בין חמש לעשר שנים, מדינות שונות מפיקות תחת תנאים שנים דרכונים לתוקף שונה). עם תאריך תפוגת התוקף של הדרכון שלכם – ישראלי, אמריקאי, ספרדי, או כל דרכון אחר – עליכם לחדש את הדרכון שלכם. במאמר שלפניכם תמצאו את כל המידע אודות חידוש דרכונים בכלל, וחידוש דרכונים ישראלים ואירופאים בפרט.

חידוש דרכון ישראלי

מי שמבקשים לחדש את תוקף הדרכון הישראלי שלהם, יעשו כן בסניפי משרד הפנים. החל מיוני 2017, ניתן לחדש רק דרכון ביומטרי. חידוש של דרכון ביומטרי ניתן לבצע גם בתשלום אגרה מוזלת דרך אתר האינטרנט של משרד הפנים בעלות מופחתת של 155 ש"ח, ובמקרים דחופים, כמו למשל אם יש לכם טיסה מתכוננת וגיליתם בשלב מאוחר מידי כי הדרכון שלכם אינו בתוקף – יש אפשרות לבצע חידוש דרכון בשדה התעופה, באופן מיידי אולם בעלות גבוהה (815 ₪).

תהליך החידוש של דרכון ישראלי בדרך כלל אורך זמן (גם אם קבעתם מבעוד מועד תור בשעה מסוימת לסניף משרד הפנים במקום מגורכם), וכדאי להגיע מצויידים בסבלנות ובספר טוב. עלויות חידוש דרכון ישראלי משתנות, והן נמוכות יותר בחודשי החורף. המחירים: עבור חידוש דרכון בחודשי החורף תשלמו 155 ₪, עבור חידוש דרכון דרך אתר האינטרנט תשלמו 250 ₪, ועבור חידוש דרכון בלשכת משרד הפנים, תתבקשו לשלם 270 ₪.

מעוניינים באנשי מקצוע שיסייעו בתהליך חידוש דרכון? פנו אלינו, ונשמח לעזור

חידוש דרכון ישראלי או אירופאי עשוי להיות תהליך מתיש של איסוף מסמכים ו"בילוי" בין משרדי השגרירות או סניפי משרד הפנים.

אתם לא חייבים לטפל בחידוש הדרכון שלכם לבד!

השאירו פרטים ונשמח לקדם את תהליך חידוש הדרכון שלכם, ביעילות ובמהירות:

מי יכול להפיק דרכון אירופאי?

באיחוד האירופי חברות כיום, כאמור, כשלושים מדינות, ביניהן מדינות במערב אירופה כמו איטליה, בלגיה, הולנד, צרפת, אירלנד, ספרד ופורטוגל, גרמניה, שוודיה, פינלנד, ומדינות במזרח אירופה כמו: הונגריה, סלובניה, סלובקיה, פולין, צ'כיה, רומניה, בולגריה, וקרואטיה.

מי שהיו לו בני משפחה שהיו אזרחי מדינות אירופה עשוי לגלות כי גם בחלוף השנים, הוא עדיין זכאי לאזרחות מטעם אותה המדינה כצאצא ישיר של מי שיש או היתה לו אזרחות מטעם המדינה.
כל אחת ממדינות האיחוד האירופי קבעה כללים משלה לקבלת אזרחות והפקת דרכון מטעמה, ובדרך כלל מדובר בהליך בירוקראטי לא קצר, שיש צורך בבקיאות בשפה המקומית על מנת להשלימו. הקושי בדרך כלל בהוכחת הקרבה המשפחתית בשל השנים שחלפו – לעיתים שלושה דורות ויותר.
פורטוגל, לדוגמה, פרסמה לפני בשנת 2018 תיקון לחוק האזרחות לצאצאי יהודים מגורשי פורטוגל, המאפשר לכל יהודי שיוכל להוכיח שיש לו שורשים או בפורטוגל או באחת מהמדינות אליהן היגרו היהודים שגורשו מפורטוגל – לקבל אזרחות פורטוגלית בהליך מהיר ופשוט יחסית.

כל דרכון מטעם כל אחת ממדינות האיחוד האירופי, מקנה לבעליו זכות שהייה ללא דרכון או ויזה בכל מדינת האיחוד.

ישראל היא מדינה של צאצאי מהגרים – שיעורים ניכרים מהאוכלוסייה הישראלית בעלי שורשים במדינות אירופה. מי שיש לו הורים, סבים או הורי סבים שהגיעו מאחת ממדינות אירופה, מוזמן לבדוק את תנאי הזכאות שלו להפקת דרכון אירופי מטעם המדינה הרלוונטית.

היתרונות הגדולים של דרכון אירופאי תקף

מי שיש להם אזרחות נוספת יכולים ליהנות מהיתרונות של החזקת דרכון מטעם עוד מדינה. דרכון אירופאי הוא דרכון מטעם כל אחת מ – 28 המדינות באירופה החברות באיחוד האירופי (ביניהן מדינות מערב אירופה כמו איטליה, הולנד, גרמניה, צרפת, אירלנד, דנמרק, ספרד, פורטוגל, ואחרות; מדינות מזרח אירופה כמו: הונגריה, רומניה, סלובקיה, פולין, ורבות נוספות). דרכון כזה מקנה יתרונות משמעותיים לבעליו: בניגוד לבעלי דרכון ישראלי, בעלי דרכון אירופאי יכולים להיכנס למדינות האיחוד ברחבי אירופה ולעוד מעל 100 מדינות מסביב לעולם ללא צורך באשרת שהייה (ויזה); הם יכולים לעבוד, ללמוד, לגור ולטייל באופן חופשי ולכל תקופת זמן בכל מדינות האיחוד האירופאי, וליהנות מתנאי מחיה, מלגות לימודים, הטבות מכס והטבות מס, ויתרונות רבים נוספים במהלך שהותם בכל אחת ממדינות האיחוד.

בנוסף, מעניק דרכון אירופאי  שפע של יתרונות מחוץ למדינות האיחוד האירופי: מחזיקי דרכון מטעם אחת ממדינות האיחוד האירופאי אינם נדרשים להוציא ויזה לאוסטרליה, לארה"ב או לניו זילנד – הם רשאים אפילו לקבל אשרת עבודה למדינות אלה בתהליך קצר.

חשוב לדעת: רק שמירה על הדרכון האירופאי שלכם בתוקף, תבטיח שתוכלו להשתמש בו באופן שוטף. אם לא חידשתם את הדרכון האירופאי שלכם במשך זמן רב אתם עלולים לגלות כי האזרחות שלכם בסכנת ביטול. על כן – חשוב מאוד לדאוג לחידוש הדרכון האירופאי שלכם בכל פעם כחודש או חודשיים טרם תאריך תפוגת התוקף שלו.

כך תחדשו דרכון אירופאי

בכל דרכון, ישראלי או אירופאי, תוכלו למצוא בעמוד הראשי בו מופיעים פרטיכם האישיים את תאריך התפוגה שלו – ולקראת תאריך זה, יש לחדש את הדרכון.

חידוש דרכון זר (כמו דרכון אירופאי או דרכון אמריקאי, וכולי) יש לבצע בשגרירות המדינה הרלוונטית.

כך תדאגו לחידוש הדרכון האירופאי שלכם:

יש לכם דרכון אירופאי? חשוב שתדאגו לחדש אותו בזמן

בשנת 2019, הגישו מעל 10,000 ישראלים בקשות להפקת דרכון אירופאי, כאשר בראש עמד מספר הבקשות לדרכון פורטוגלי ולדרכון ספרדי. ברוב המכריע של המקרים, הסיבה העיקרית להפקת דרכון אירופאי היא שלל היתרונות שדרכון כזה מאפשר למחזיקים בו, כמו למשל לימודים אקדמיים במחירים מופחתים (או ללא תשלום כלל), מגורים בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, השקעה בנדל"ן או פעילות עסקית במדינות רבות כמו מדינות האיחוד האירופי ומדינות נוספות המאפשרות לאזרחי אירופה מגוון נרחב יותר של זכויות ביחס לאלה של אזרחי ישראל, ועוד.

כל אלה, רק כאשר הדרכון האירופי שלכם תקף. עם תפוגת התוקף של הדרכון, לא ניתן להשתמש בו, ולאחר זמן מה ישנו סיכון של אובדן האזרחות הזרה והזכות להוציא דרכון מטעם המדינה.

במידה ואתם מחדשים את הדרכון שלכם בישראל אולם מתוכננת לכם נסיעה במהלכה תשתמשו בדרכון הזר שלכם – חשוב שתוודאו כי הדרכון הזר יהיה תקף למשך לפחות שלושה חודשים מיום חזרתכם ארצה.

ההמלצה הרשמית לחידוש דרכון אירופאי היא לסמן ביומן תאריך המקדים בכחודשיים את תאריך התפוגה של תוקף הדרכון הזר שלכם – ולחדש את הדרכון שלכם אז. כך תבטיחו חידוש דרכון בתהליך נטול תקלות.

שכחתי לחדש את הדרכון האירופאי שלי, והוא פג תוקף. מה עכשיו?

תהליך ההנפקה מחדש (או החידוש) של דרכון שתוקפו כבר פג הוא מורכב הרבה יותר ביחס לתהליך הקצר יחסית של חידוש דרכון כשהוא בתוקף. לאחר שהדרכון פג תוקף, אתם עשויים להתבקש להציג מסמכים שכבר הגשתם כמו תעודת לידה או תעודת נישואין, ולעיתים גם לתרגם אותם או לאשר אותם נוטריונית. ללא ספק, מדובר בתהליך ארוך ומתיש יותר.

אגב, אם הדרכון הזר שלכם אינו בתוקף מזה מספר שנים – ייתכן שאיבדתם את האזרחות הנוספת שלכם וייתכן אפילו שילדיכם איבדו את הזכות לרשת את אותה אזרחות נוספת. כך, למשל, אם יש לכם אזרחות הולנדית, עשור של אי חידוש הדרכון שלכם יוביל לאובדן האזרחות, עבורכם ועבור ילדיכם.

על הכותבת

שירי ברק

שירי ברק

כותבת תוכן כבר קרוב ל20 שנה, מתמחה בעולמות התיירות והפנאי מומחית באיתור דילים, טיסות ומכירה את כל היעדים כמו מקומית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *