דרכון רומני - כל מה שאתם צריכים לדעת

רומניה מהווה חלק מהאיחוד האירופי, כך שאם אתם זכאים לדרכון רומני, תוכלו ליהנות ממגוון רחב של יתרונות. אז איך בודקים זכאות לדרכון רומני? מה צריך לעשות בכדי ליהנות מדרכון רומני? ומהם היתרונות שלו?
ננסה לענות על כל השאלות:

ככלל, הדרכון הרומני הוא מסמך מעבר רשמי המונפק לאזרחי רומניה. מדובר במסמך אשר משמש כהוכחה לזהות ולאום, ומאפשר למחזיקים בו לנסוע מחוץ ואל תוך גבולות רומניה. כאשר, החל משנת 2007 השנה בה רומניה הצטרפה לאיחוד האירופי, המחזיקים בדרכון רומני נהנים מרשימה ארוכה של זכויות נוספות ואטרקטיביות במיוחד.

המטרה הבסיסית של הדרכון הרומני היא להקל על נסיעות בינלאומיות. הדרכון מאפשר לאזרחים רומנים לבקר במדינות זרות מסיבות שונות כמו למשל למטרת תיירות, עסקים, חינוך או ביקורי משפחות. הוא משמש כמסמך חיוני לזיהוי ואימות לאום.

הדרכון הרומני מכיל בדרך כלל מידע חיוני על המחזיק, כולל שם המלא, תאריך הלידה, התמונה והחתימה. הוא כולל גם פרטים על תוקפו של הדרכון והרשות המנפיקה. בנוסף, הדרכון עשוי לכלול אמצעי אבטחה כגון נתונים ביומטריים, הולוגרמות וסימני מים למניעת זיוף.

לדרכון הרומני יש משמעות משפטית שכן הוא מייצג את הזכויות והחובות של אזרחים רומנים. כך למשל הוא מאפשר למחזיקים לבקש הגנה קונסולרית משגרירויות או קונסוליות רומניות אם הם נתקלים בקשיים כלשהם בזמן שהותם בחו"ל. יתרה מכך, החזקת דרכון תקף היא לרוב תנאי מוקדם לקבלת אשרות כניסה למדינות אחרות, בהתאם ליעד ולמטרת הנסיעה.

"הדרכון הרומני מספק לישראלי אשר מחזיק בו מעמד של אזרח האיחוד האירופי (EU)"

מי זכאי לדרכון רומני?

 יש לא מעט בדיקות מקדימות אותן יש צורך לבצע על מנת לבדוק אם זכאות לדרכון רומני, אבל בשלב הראשוני, חשוב לבדוק שייכות לאחת מקבוצות האנשים הבאות: 

  • אנשים אשר נולדו ברומניה או במדינה אשר ביום בו הוא נולד הייתה שייכת לרומניה כמו לדוגמא: חלקים מאוקראינה.

  • אנשים אשר לא  נולדו ברומניה אלא במדינה אחרת כמו ישראל, אך אחד מהוריהם נולד ברומניה או היה אזרח רומני בעבר.

  • אנשים שלא נולדו ברומניה והוריהם לא נולדו ברומניה, אבל סבם או סבתם היו אזרחי המדינה.

     

מי שמזלו האיר פנים והוא משתייך לאחת מהקבוצות הללו, יהיה ככל הנראה זכאי לאזרחות רומנית. כמובן, שחשוב לבדוק את הנושא לעומק.

דרכון רומני

כוחו של הדרכון הרומני: מהם היתרונות שלו?

נסיעות ללא ויזה: אחד היתרונות המשמעותיים של החזקת דרכון רומני הוא החופש לנסוע למגוון רחב של מדינות ללא צורך בויזה. מחזיקי דרכון רומני נהנים מאפשרות כניסה ושהייה ללא ויזה בעת הגעה למדינות רבות, כולל כל המדינות החברות באיחוד האירופי. דבר זה מאפשר נסיעות ללא טרחה ופותח הזדמנויות עסקיות, כמו אפשרויות לפנאי וחיפושים שונים למטרות משפחתיות.

הזדמנויות עבודה ולימודים: מחזיקי דרכון רומני זוכים לגישה למגוון רחב יותר של הזדמנויות עבודה ולימודים במדינות שונות, בהשוואה למי שאינם מחזיקים בדרכון זה. מדינות רבות מציעות אפשרויות עבודה ולימודים מיוחדות לאזרחי המדינות החברות באיחוד האירופי, ודרכון רומני מקנה את היכולת להנות מכך. כפועל יוצא ניתנת למחזיקי הדרכון היכולת לקדם את הקריירה, את ההזדמנויות העסקיות ופיתוח אישי. 

אזרחות האיחוד האירופי: הדרכון הרומני מספק לישראלי אשר מחזיק בו מעמד של אזרח האיחוד האירופי (EU). אזרחות זו כוללת הטבות שונות שחשוב להכיר ובין היתר:

  • חופש תנועה בשטחי האיחוד האירופאי
  • אפשרות למגורים ועבודה בכל מדינות האיחוד האירופאי, וזאת, ללא צורך באשרות וללא הגבלת זמן.
  • נגישות, הטבות ותנאי מימון שונים להשקעות נדל"ן במדינות האיחוד.
  • אפשרות רכישת השכלה גבוהה במדינות האיחוד ללא עלות או בשכר לימוד נמוך במיוחד.

דרכון רומני חסרונות

לצד היתרונות הרבים של דרכון רומני, ישנם גם מספר חסרונות, אשר רובם הם ביחס ועל בסיס השוואה לדרכונים ממדינות אחרות.

מגבלות (בהשוואה לדרכונים ממדינות אחרת): בעוד שהדרכון הרומני מאפשר נסיעה ללא ויזה למדינות רבות, יש לו מגבלות בהשוואה לדרכונים ממדינות אחרות. הוא לא מספק בחלק מהמקרים את אותה רמה של הרשאות נסיעה וגישה למדינות שמציעים דרכונים ממדינות אחרות השייכות לאיחוד האירופי כמו גרמניה לדוגמא – לכן, אם יש לכם אפשרות להוציא דרכון זר אחר, כדאי לבדוק גם את האופציה הזאת.
דבר זה יכול להוות חיסרון עבור אנשים הנוסעים לעתים קרובות למדינות להן דרישות ויזה מחמירות יותר.

הזדמנויות מוגבלות בשוק העבודה: בעוד שדרכון רומני פותח הזדמנויות עבודה בתוך האיחוד האירופי, הרי שהוא לא בהכרח מספק את אותה רמה של יתרונות מבחינת הזדמנויות בשוק העבודה בהשוואה לדרכונים ממדינות אחרות. במדינות מסוימות עשויה להיות העדפה לאזרחים ממדינות אחרות שהן בעלות כלכלות חזקות יותר או שפות שהן יותר מדוברות מהשפה הרומנית. היבט זה יכול להציב אתגרים עבור מי שמחפשים עבודה בתעשיות תחרותיות מאוד או בתחומים מיוחדים.

מיותר לציין שאם משווים את היתרונות לעומת החסרונות, אין כל ספק שמי שזכאי לדרכון, יגלה שכדאי לו לנקוט בפעולות על מנת לממש את אותה הזכאות.

דרכון רומני

הדרך להנפקת דרכון רומני

קבלת דרכון רומני דורשת נקיטה בשורה של צעדים.

שלב ראשון – בדיקת זכאות לדרכון רומני: לפני שיוצאים לדרך קיימת חשיבות לבדוק שאתם בכלל זכאים לדרכון. החדשות הטובות הן שרוב המשרדים המציעים שירות של הפקת דרכון רומני, ישמחו לבדוק את הנושא בעבורכם – וזאת ללא עלות או התחייבות.

שלב שני – איסוף כל המסמכים הרלוונטיים: אם נמצאתם כזכאים לקבלת הדרכון, בשלב הבא, יש לאסוף את כל המסמכים הנדרשים לצורך התהליך בין היתר: תעודת נישואין, מסמכים שונים ממרשם האוכלוסין ועוד. אם אתם מסתייעים בחברה אשר מתמחה בתחום היא כבר תספק לכם את רשימת המסמכים אותה עליכם להסיג וגם תעניק לכם ייעוץ ומידע מה עליכם לעשות על מנת להשיג אותם.

שלב שלישי – אימות של הנתונים מול הרשויות ברומניה: אחרי שאספתם את כל המסמכים אשר  נדרשים לצורך הפקת דרכון רומני, המסמכים אמורים לעבור הליך תרגום לרומנית וליש להעביר אותם אל הרשויות הרלוונטיות ברומניה. אם תבחרו להוציא דרכון רומני דרך חברה יעודית לרוב יהיו לה משרדים ברומניה, אשר הם יהיו אחראים על העבודה מול הגורמים השונים במדינה.

בהליך זה יש לברר האם האזרחות של אותו בן משפחה רלוונטי עדיין מוכרת על ידי השלטונות של רומניה, או שמסיבה כזאת או אחרת היא נשללה ואז יש צורך לפעול על מנת להשיבה – במקרה כזה יהיה צורך להגיש בקשה לקונסוליה הרומנית לצורך השבת האזרחות.

שלב רביעי – קבלת האזרחות: אם כל השלבים הקודמים יעברו בהצלחה, בשלב זה מגיש הבקשה יוכל לקבל אזרחות רומנית ולהתחיל ליהנות מכל היתרונות של אותה אזרחות.

חשוב לציין שלאחר קבלת אזרחות רומנית, ולפני שיתאפשר להגיש בקשה לקבלת דרכון רומני, יש צורך לבצע הסדרת מעמד אזרחי במרשם האוכלוסין הרומני. בהליך זה יונפק למועמד לקבלת דרכון מספר זהות רומני, תעודת לידה רומנית, תעודת נישואין רומנית (במידת הרלוונטיות) ולמעשה, כל תעודה אחרת שהינה חיונית לצורך קבלת הדרכון.

שלב חמישי – הגשת בקשה לקבלת דרכון רומני: לאחר השלמת כל השלבים הקודמים, ניתן יהיה לפנות לקונסוליה הרומנית ולהגיש בקשה לצורך קבלת דרכון. בהליך זה המועמד יתבקש להציג את כל מסמכי המקור אותם הוא היה אמור לקבל בשלבים הקודמים.

כאן חשוב לחזור ולהדגיש שמי שיבחר לבצע את תהליכי הפקת דרכון רומני דרך חברה ישראלית המתמחה בתחום, יוכל לקבל ייעוץ וסיוע לאורך כל הדרך ולמעשה, את רוב הפעולות והפרוצדורות השונות אותה חברה תבצע עבורו.

יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדובר בשירות אשר כרוך בעלות כספית ולא קטנה – כך שכדאי ומומלץ לבצע סקר מחירים מקדימים לפני שבוחרים בחברה המתאימה.

על הכותבת

שירי ברק

שירי ברק

כותבת תוכן כבר קרוב ל20 שנה, מתמחה בעולמות התיירות והפנאי מומחית באיתור דילים, טיסות ומכירה את כל היעדים כמו מקומית