איך מוציאים אזרחות אוסטרית? הכל על תנאי הזכאות והתהליך

לפני מספר שנים הושלמה העבודה על חוק האזרחות האוסטרי החדש ותוצאותיו מאוד חיוביות עבור ישראלים רבים, שכעת יכולים לממש את זכאותם ולקבל הכרה בתור אזרחים באוסטריה, אחת מהמדינות המתקדמות ביותר באירופה! אז איך מוציאים אזרחות אוסטרית? סיכמנו לכם את כל המידע לגבי תנאי הזכאות והתהליך עצמו – שיהיה בהצלחה!

אזרחות אוסטרית – מהם תנאי הזכאות?

מי שמצליח לקבל אזרחות אוסטרית יכול לראות את עצמו בר מזל, מאחר והוא יוכל לגור במדינה מתקדמת באירופה (למעשה לנוע בכל אירופה באופן חופשי באמצעות הדרכון החדש שלו), ללמוד (אפילו בחינם!), לעבוד, לעשות עסקים ואפילו לרכוש נכסים בצורה פשוטה יחסית ותוך קבלת הטבות רבות. אך לפני שתתחילו לחלום – רצוי שתדעו מהם תנאי הזכאות לאזרחות אוסטרית? הנה המרכזיים שבהם, כאשר עליכם לעמוד באחד מהם:

  • עליכם להיות צאצאים למי שהיה אזרח באוסטריה או אזרח של אחת מהמדינות האוסטרו-הונגריות לפני שנת 1955.
  • עליכם להיות צאצאים של מי שהתגורר דרך קבע או שמקום מגוריו העיקרי היה בשטח הפדרלי של אוסטריה לפני שנת 1955, גם אם לא היה אזרח במדינה.
  • עליכם להיות צאצאים לנרדפי הנאצים, שהיו אזרחים אוסטרים בין השנים 1933 ל- 1945, אך גרו דרך קבע במדינות שמחוץ לאוסטריה, עקב פחד לחזור למדינה מפאת הצורר הנאצי.

 

ישנם עוד סעיפים רבים רלבנטיים אך כל מקרה לגופו. בכל מקרה, הזכאות לאזרחות עוברת בקשר דם, ללא קשר למספר הדורות שעברו וללא קשר אם ה-"אוסטרי" היה גבר או אישה. יש להיות בעלי עבר פלילי נקי (אך ישנם חריגים גם לכך) ובזמן הגשת הבקשה אין להיות בשירות קבע פעיל.

מה חשוב לדעת על התהליך עצמו?

בדיוק כמצופה ממדינה "ייקית", תהליך הוצאת אזרחות אוסטרית הינו מאוד מסודר ומובנה. להלן מענה על מספר שאלות שיעשו לכם סדר מבחינת התהליך עצמו עד לקבלת האזרחות והדרכון:

  • איך מתחילים את התהליך? – ראשית כל, יש להתייעץ עם המומחים לדבר (ישנם משרדי עורכי דין שמתמחים בדיוק בכך) על מנת להבין האם הינכם עונים על הקריטריונים הבסיסיים לקבלת אזרחות אוסטרית.
  • אילו מסמכים צריך להשיג? –  עוד לפני שבכלל מגישים את הבקשה, יש להשיג מראש את כל המסמכים הרלוונטיים והוכחות שונות הקשורות לאותו אוסטרי שבגינו מעוניינים להתאזרח. כל המסמכים צריכים להיות מתורגמים ונאמנים למקור עם חותמת אפוסטיל. חלק מהמסמכים אינם ניתנים להשגה בישראל ויש להפעיל חוקר גנאולוגי לשם כך.
  • איך מגישים את הבקשה? –  את הבקשה (קרויה גם "הצהרה") מגישים פיזית בקונסוליה האוסטרית. ניתן למלא את השאלון בצורה מקוונת ולאחר מכן להגישו בקונסוליה עם כל המסמכים המקוריים. ניתן להגיש בקשה עבור כל המשפחה יחד, כולל קטינים.
  • המתנה – הסדרת אזרחות אוסטרית לוקחת מקסימום כשנה, אך האוסטרים משתדלים לייעל את התהליך כל הזמן. במידה ומדובר במקרה שאינו מורכב ואם כל המסמכים הוגשו בצורה מסודרת ונכונה, ניתן לקבל אזרחות לאחר 8 חודשים בלבד.

כמה עולה להוציא אזרחות אוסטרית?

על מנת לייעל את התהליך ולקצרו משמעותית, רצוי לפנות אל משרד עורכי דין שמחזיק בקשרים המתאימים ומתמחה בהוצאת אזרחות אוסטרית. משרד שכזה יעזור לכם בהשגת כל המסמכים הרלוונטיים וההוכחות הנדרשות וגם יתרגם ויחתום אפוסטיל. כמה זה צפוי לעלות לכם? כל מקרה לגופו וכתלות במורכבות ההגשה ומספר בני המשפחה שמגישים בו זמנית. בשורה התחתונה, מדובר בהוצאה של אלפי שקלים, אך עלות זו בטלה בשישים, אם לוקחים בחשבון את היתרונות הרבים שמקבלים.

על הכותבת

שירי ברק

שירי ברק

כותבת תוכן כבר קרוב ל20 שנה, מתמחה בעולמות התיירות והפנאי מומחית באיתור דילים, טיסות ומכירה את כל היעדים כמו מקומית