דרכון פורטוגלי

לפני חמש שנים ספק אם היה ישראלי שחשב ברצינות על פורטוגל כשער כניסה לקבלת פספורט אירופאי, אבל היום הדרכון הפורטוגלי הוא שער הכניסה העיקרי של מרבית הישראלים שמבקשים היום אזרחות אירופאית.

איך זה קרה? מה לנו ולפורטוגל? ממתי בכלל יש קהילה יהודית בפורטוגל?
ובכן, במקרה של פורטוגל נכון יותר לשאול את השאלה ההפוכה – מתי חדלה הקהילה היהודית בפורטוגל מלהתקיים? כי בנסיבות הקשורות לשאלה הזו מסתתרת התשובה לשאלה – כיצד הפך הדרכון הפורטוגלי לנושא השיחה הכי חם בקרב המבקשים דרכון אירופאי?  

על הקשר בין גירוש ספרד ליהדות פורטוגל
הסיפור של הקהילה בפורטוגל קשור בטבורו לסיפור של גירוש ספרד. עד 1492 מרבית היהודים בחצי האי האיברי חיו בספרד. כשהוצא צו הגירוש ב-1492 נאלצו היהודים לעזוב את ספרד מיידית.

באופן טבעי התחנה הראשונה שלהם היתה אל מעבר לגבול, לפורטוגל. רובם בחרו להשתקע בה ומהר מאוד הם התערו במדינה. אבל זה היה רנסנס קצר. ספרד, המעצמה הקתולית שמעבר לגבול, לא ראתה את קליטת היהודים בעין יפה ולחצה על פורטוגל.

תחילה הוטלו על היהודים הגבלות ורבים מהם פשוט בחרו לעזוב את המדינה ולהמשיך הלאה. אבל השלטונות בפורטוגל, שראו את התועלת שהיהודים הביאו למשק, החליטו לנקוט בטקטיקה אחרת.

מצד אחד הם סגרו את גבולות המדינה, ומצד שני הם הכריחו את היהודים להתנצר או לעלות על המוקד.
 
היו מי שבחרו באופציה השנייה, אבל הרוב העדיפו, לפחות כלפי חוץ, לקבל את רוע הגזרה – כך נוצרה קהילת האנוסים בפורטוגל.

בהמשך, כשהוסרו המגבלות על היציאה מהמדינה, היה זרם גדול שנמשך לאורך כל המאה ה-16 של אנוסים שעזבו את פורטוגל ועברו לקהילות בהן יכלו לחזור ליהדות.

חלק קטן השתקע במדינות יותר ליברליות כמו הולנד, והרוב הגיעו לרחבי העולם המוסלמי ובעיקר לקהילות צפון אפריקה, בהן כבר השתקעו מגורשים רבים שעזבו את ספרד בגל הראשון ובחרו לחצות את מיצר גיברלטר במקום להגיע לפורטוגל.  

האנוסים מרימים ראש
אבל הרבה מאוד אנוסים נשארו בפורטוגל. הערכות מדברות שכעשרה אחוזים מהאוכלוסייה העכשווית של פורטוגל מקושרת ישירות לקהילת האנוסים.

רובם נטמעו לחלוטין ואיבדו כל קשר ליהדות, אבל במשפחות רבות נשמר זיכרון קמאי ונותרו שבבי מנהגים. בשנים האחרונות האנוסים האלה מגלים את היהדות שלהם מחדש והם מהווים את מקור החיים לקהילה היהודית המתחדשת בפורטוגל.

לכן אין פלא שכאשר ספרד חוקקה חוק שמאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות, פורטוגל הלכה בעקבותיה ואפילו פתחה מסלול התאזרחות ליברלי וקל יותר מזה שבספרד.

איזי פספורט הוקמה כדי לסייע למי שזכאי ומעוניין לממש את המסלול הזה ולהוציא דרכון פורטוגלי.
 
פספורט לפורטוגל
פספורט ליוצאי ספרד
פספורט אירופאי
השירותים שלנו
בדוק זכאותכם לדרכון
ספרדי או פורטוגלי
בטלפון 072-33-80-543
או מלאו פרטיכם בטופס:

איזי פספורט

טלפון
072-33-80-543
 

כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה

 

שעות פעילות
א’-ה’ 9:00-18:30 | יום ו' 9:00-14:00
 
בדוק זכאותכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי בטלפון 072-33-80-543 או מלאו פרטיכם בטופס:
איזי פספורט
 

טלפון
072-33-80-543
כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה
 

שעות פעילות
א’-ה’ 9:00-18:30 | יום ו' 9:00-14:00
calendar, calendar, schedule, date, time, day