דרכון ליוצאי ספרד

במהלך שנים ארוכות יוצאי ספרד קופחו ביחס ליוצאי אשכנז. לא אנחנו לא מדברים על הפער העדתי ואת השדים כדאי להשאיר בבקבוק, אנו מדברים על עניין אחר שהאשכנזים וודאי לא אשמים בו – המרדף אחרי הדרכון האירופאי.

כוח העל האמיתי של הסבתא הפולנייה
מרבית מדינות אירופה מחזיקות ברקורד בעייתי כלפי היהודים שחיו בהן.

רוב היהודים נושלו מאזרחותם האירופאית בתקופת השואה. אחרי המלחמה, לאט-לאט, מדינות כמו גרמניה, אוסטריה, רומניה, הונגריה ופולין פתחו מסלולי התאזרחות שמאפשרים לצאצאים ישירים (ילדים ונכדים) של מי שהיה אזרח באותן מדינות לקבל אזרחות.

כן, רבבות ישראלים גילו שבזכות הסבתא הפולנייה שלהם הם יכולים להוציא דרכון אירופאי. התהליך הזה יקר ומפרך, הוא אורך זמן רב והקשיים הבירוקרטיים עצומים, ועדיין לרוב היהודים יוצאי ספרד, לא היה אפילו את זה.

לא היתה להם שום זיקה ביוגרפית שתאפשר אפילו להתניע את התהליך.

ספרד זה לא באירופה?
זוכרים את האמרה האלמותית של כדורגלן העבר אלון 'האווירון' מזרחי: "אני רוצה לשחק באירופה או בספרד"? באופן פרדוקסלי היא יותר סבירה והגיונית ממה שמה שניתן לחשוב.
 
כן, ספרד היא ללא ספק חלק מאירופה, אפילו אירופה הקלאסית, אבל כשזה מגיע ל'יהודי ספרד' האסוציאציה של רוב האנשים מציירת תמונה הפוכה.

היום הכינוי 'יוצאי ספרד' הוא כינוי ליהודים יוצאי ארצות המזרח – כניגוד חד ל'אשכנזים'.

אבל לכינוי הזה יש סיבות היסטוריות. 'יוצאי ספרד' נקראים כך כי מרבית הקהילות שלהם נוצרו בעקבות גירוש יהודי ספרד ב-1492.

כאשר הקהילה היהודית הגדולה בעולם באותם שנים נפוצה לכל עבר, מרבית היהודים עברו לארצות המזרח והם היו החלק הארי בקהילות צפון אפריקה, טורקיה והבלקן. חלקם הגיעו גם לקהילות מרוחקות יותר כמו תימן או עיראק.

לפני כמה שנים, בעקבות תהליך פנימי ארוך שעברה, החליטה ספרד לבטל את צו הגירוש ולאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות ספרדית במסלול מיוחד וכך נפתחה הדרך לפספורט אירופאי גם עבור יוצאי ספרד.

חברת איזי פספורט המתמחה בליווי וייצוג ישראלים בהליכים של התאזרחות באירופה מזמינה אתכם לבחון, חינם, אם אתם זכאים לדרכון ליוצאי ספרד.

 
פספורט לפורטוגל
פספורט ליוצאי ספרד
פספורט אירופאי
השירותים שלנו
בדוק זכאותכם לדרכון
ספרדי או פורטוגלי
בטלפון 072-33-80-543
או מלאו פרטיכם בטופס:

איזי פספורט

טלפון
072-33-80-543
 

כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה

 

שעות פעילות
א’-ה’ 9:00-18:30 | יום ו' 9:00-14:00
 
בדוק זכאותכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי בטלפון 072-33-80-543 או מלאו פרטיכם בטופס:
איזי פספורט
 

טלפון
072-33-80-543
כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה
 

שעות פעילות
א’-ה’ 9:00-18:30 | יום ו' 9:00-14:00
calendar, calendar, schedule, date, time, day